Rybářský prut FEEDER PROFI
Jedná se o absolutní špičku na našem trhu, profesionální feederový rybářský prut pro nejnáročnější rybáře a opravdové profesionály. Při jeho konstruování bylo dbáno na nejvyšší možnou kvalitu. Prut je velmi tenký, ale přesto je vybaven kvalitním rychlým dvoudílným blankem, který umožňuje skvělou práci prutu v celém rozsahu vrhací zátěže. Blank prutu využívá vynikajících technických vlastností uhlíkových vláken, čímž získává výkon a pružnost při dohazování, ale zároveň nabízí dostatek citlivosti při souboji s velkou rybou, aby byla pro rybáře zajištěna jistota i při použití velmi tenkých vlasců a malých háčků. Přesně rozmístěná očka rovnoměrně zatěžují blank a umořují dokonalou kontrolu výpadů ryby při zdolávání. V základní výbavě jsou zahrnuty tři různě silné špičky poskytující prostor pro perfektní sladění s blankem. Nastavitelné sedlo navijáku zaručuje pevný kontakt navijáku s blankem prutu. Rukojeť je kombinovaná, vyrobená z kvalitního korku u sedla navijáku a pěnová do konce rukojeti. Pro větší všestrannost jsou k dispozici modely prutů s proměnlivou délkou. U všech nabízených délek je zpracování každého detailu na velmi profesionální úrovni.
Rybářství (a druhy lovu)
Rybářství je u nás oblíbenou aktivitou, která provází lid již po celá staletí. Odehrává se volné přírodě a ze statistických údajů vyplývá, že v dnešní době se této činnosti u nás věnuje více než 300 000 osob.
Nejčastějším druhem lovu je lov na udici, přičemž každý, kdo je oprávněn k lovu, smí k tomu použít nanejvýš dva pruty (udice). K lovu ryb smějí být používány pruty s udicemi. Udice samostatné, kterým se lidově říká „pytlačky“, jsou výslovně zakázány, neboť při jejich užití nejde fakticky o účast rybáře při lovu, nýbrž ryba se chytí sama. Rybářský prut není v právních předpisech definován, tedy jakmile je vlasec uchycen na pevném prutu, jedná se o prut s udicí. Odborná terminologie rozlišuje mezi lovem „na plavanou“ a lovem „na položenou“. Lov na položenou je definován jako lov, při kterém nástraha spočívá na dně, kde je přidržována zátěží. Lov na plavanou probíhá tehdy, když je nástraha v pohybu, unášena proudem vody, nebo v klidu nastavená v libovolné výšce vodního sloupce. Pohyb a nastavení nástrahy zabezpečuje zásadně splávek. Přívlač je v odborné literatuře definována jako „vláčení nástrahy, jejíž pohyb má vydráždit dravce k útoku na ni“. Je obecně povolena jen ve stanovených obdobích. Při lovu přívlačí na třpytku, umělou či mrtvou rybku nesmí rybář vláčet udici při chůzi, táhnout ji za jedoucí loďkou, s výjimkou hlubinné přívlače na údolních nádržích. To znamená, že nástraha musí být vláčena výhradně pomocí navíjení vlasce a jejímu pohybu nesmí být napomáháno žádným jiným pohybem. Je ale zakázáno vláčet živou rybku, ta smí být použita pouze při lovu na udici. Dalším typem lovu je „muškaření“, které lze jednoznačně označit za nejsportovnější druh a rovněž za nejhumánnější způsob lovu, když umožňuje rybě, s ohledem na rybářské náčiní, relativně rovnocenný souboj. Také samotný způsob tohoto lovu zajišťuje co nejmenší poškození ryby a tedy její případný návrat do životního prostředí bez závažnějších komplikací. Při muškaření je možné používat pouze umělých mušek, živého nebo mrtvého hmyzu, případně jeho umělých napodobenin. Dalším způsobem lovu je tzv. lov „na třepačku“, což je lov na umělou mušku, kdy je nástraha spouštěna na hladinu a opět zvedána.
Pro chování rybářů a způsoby lovu je právními předpisy stanovena celá řada pravidel, ale vedle těchto pravidel existuje i mnoho dalších, které mají charakter obyčejů, tedy pravidel nepsaných, ale obecně dodržovaných.
Rybářský naviják OKUMA LB 60 Longbow
Rybářský naviják OKUMA LB 60 Longbow
Modelová řada Longbow od firmy OKUMA se stala jednou z nejprodávanějších na celosvětovém trhu. Na českém trhu jich bylo prodáno již přes třicet tisíc kusů.
Tato série je osazena šesti nerezovými kuličkovými ložisky. Činnost hlavní brzdy zajišťuje přední velice přesná brzda. Zadní, která má mimořádnou citlivost, se stará o nastavení volnoběhu. Řada rybářů chytá candáty bez odklopeného překlápěče na nejjemnější chod volnoběžné brzdy. Cívka je kovová kónického typu pro daleké hody a navíc obsahuje i jednu náhradní - grafitovou. Sběrný štítek zabraňuje nečistotám na stáčeném vlasci, aby pronikaly a následně poškozovaly ložisko rolny a tím docházelo k jeho oxidaci. Mikroložisko – Instant Anti-reverse umožní okamžité zastavení zpětného chodu. Výhodou navijáku je rychlosklopná klička s dřevěným držátkem a robustní konstrukce, která zajišťuje stabilitu navijáku při lovu v extrémních podmínkách.
Naviják je určen k lovu na položenou, někteří rybáři si jej oblíbili i pro rybolovnou techniku feeder. Je vhodný pro lov kaprů a dalších kaprovitých ryb, větší i pro lov dravců.
Základ dobrého a úspěšného rybaření je v kvalitním navijáku. Jedná se o naviják za „tisícovku“, ale má parametry a vybavení podstatně dražších navijáků. V tomto roce jsou nyní k dostání ještě za lepších cenových podmínek, protože navijáky OKUMA mají bezkonkurenční poměr ceny a kvality. Tuto sérii Vám po dobrých zkušenostech můžeme jenom doporučit.